Pripravte si ľubovníkový olej
Ďalšia z krásnych žltých kvetiniek. Vraj sa má zbierať na Jána, vtedy sú jeho účinky najsilnejšie, hovorí pranostika. Možno sa to niekde dá, u nás v Zaježovej ešte iba v týchto dňoch začína kvitnúť. Zbieram ho teda o čosi neskôr, najúčinnejší je ale naozaj na začiatku kvitnutia, zbiera sa hneď ráno, keď obschne rosa. Dá sa ľahko spliesť s iným druhom ľubovníka, ktorý nie je liečivý, a ak tento naložíte do oleja, nedočkáte sa krásneho červeného sfarbenia. Rozoznáte ho pomerne ľahko, jednak podľa bodiek na listoch, tie má ten pravý, a tiež podľa okrúhlej, či valcovitej stonky, kým ten druhý, nepravý, má stonku štvorhrannú.
Ľubovník je tiež jednou z mojich obľúbených byliniek. Koľko ich mám, však? Ale čo Vám poviem, aj táto vyniká výnimočnými liečivými vlastnosťami. Keď som sa na začiatku mojej bylinkárskej kariéry stretla s ľubovníkom, vyrobila som si z neho tinktúru. Bol u mňa na návšteve kamarát a sťažoval sa na problém s vysokým tepom. Niekoľko krát ho už brala záchranka a lekári nevedeli prísť na príčinu jeho kolísavého, ale často privysokého tepu. Pokúšali sa mu naordinovať nejaké lieky, ale nič nezaberalo. Napadlo mi, že by mohol pomôcť ľubovník bodkovaný. Vyrobila som ho v homeopatickom riedení D1 a darovala kamarátovi. O 2 dni mi volal celý nadšený, že po dlhej dobe večer nemal príznaky zvýšeného tepu a celú noc pokojne spal. Využíval potom ešte jednu fľaštičku a zvýšený tep sa u neho už nikdy neprejavil.
U byliniek, ale vlastne nielen u byliniek je to tak, že pre jedného pomôže, pre iného nie, niekedy treba skúšať. Každý sme iný, a nikto presne nevie povedať, prečo to je tak. Na rozdiel od liekov však bylinky nemajú vedľajšie účinky, takže môžeme pokojne experimentovať. Ľubovník lekársky sa neodporúča používať v lete, keď sa opaľujeme, pretože u niektorých ľudí sa môže vyskytnúť reakcia na koži pri súčasnom opaľovaní.
Na čo všetko je ešte dobrý ľubovník a čo všetko si z neho môžeme vyrobiť? Ľubovník je liekom prvej voľby pri psychických nepohodách, má upokojujúce účinky, ale aj pri nespavosti a napríklad dokáže pomôcť aj pri tak závažnej chorobe ako je skleróza multiplex. Používa sa pri psychickom napätí, panickom syndróme, depresiách, závratoch.
Snáď najbežnejší výrobok z ľubovníka bodkovaného je ľubovníkový olej. Zbierajú sa kvety spolu s vňaťou, asi 10 cm vrchol s kvetmi. Uložia sa do sklenenej fľaše a zalejú sa so za studena lisovaným olejom, tak, aby boli všetky bylinky ponorené, inak by to celé mohlo začať plesnivieť. Nechá sa stáť na slnečnom mieste asi 3 týždne. Po 3 týždňoch precedíme cez gázu. Vzniknutý olej je červenej farby. Používa sa pri popáleninách, kožných ochoreniach a je veľmi účinný pri bolestiach krížoch, spolu so špeciálnou Breussovou masážou.
Dá sa použiť aj pri bolestiach krčnej chrbtice, natierame ním bolestivú oblasť. Pomôže aj pri hemoroidoch.
Pri migréne taktiež potierame oblasť krčnej chrbtice, a tiež spánkovú oblasť. Pri častejších migrénach odporúčam bylinku rimbabu, o tejto bylinke napíšem samostatný článok.
A ešte nemožno nespomenúť, že má vynikajúce účinky na popáleniny, a preto ho neváhajte použiť, ak ste sa spálili na slniečku.
Čaj z ľubovníka je dobre piť navečer, upokojuje a navodzuje príjemný, nerušený spánok.
Ľubovník je vynikajúce prírodné antibiotikum, podporuje látkovú výmenu a má silný protizápalový účinok, lieči opuchy, ekzémy, aj ťažké formy ekzémov, lieči pečeň a žalúdok, dvanástnik, žalúdočnú neurózu.
Najúčinnejšou formou je tinktúra z ľubovníka lekárskeho. Vynikajúcu účinnosť má aj v homeopatickom riedení. Pomáha pri stavoch po mozgovej mŕtvici, pri ateroskerotických depresiách, na tlmenie zápalov.
Doporučuje sa neužívať pri ťažkých formách cukrovky a pokročilom rakovinovom ochorení. A tiež sa neužíva dlhodobo, postačí 3-4 týždne, potom zaradíme týždňovú pauzu a opäť môžeme pokračovať 3-4 týždne. Výnimkou je iba skleróza multiplex, pri ktorej užívame dlhodobo.
Ľubovník je veľmi rozšírenou rastlinkou. Rastie v nížinách, ale aj v stredných polohách. Teraz je ten pravý čas na jeho zbieranie. Okrem toho, že si z neho môžete vyrobiť vynikajúci olej, ktorý som zabudla napísať, môžete používať aj vnútorne, urobíte svojmu telu dobre, prechádzkou do prírody. Spojte príjemné s užitočným.