Zemiaky pestované na slame
Možno ste už počuli o tomto spôsobe pestovania zemiakov. Okrem toho, že vypestujete takmer bezprácne dobrú úrodu, môžete ľahko odburiniť časť pozemku.
Presný postup, ako na to Vám ukážem na jar, keď budem z ďalšej časti pozemku vytvárať týmto spôsobom záhon. Teraz vám ukážem, ako ľahko, bez námahy, bez motyky môžete „vykopávať zemiaky“.
Môj pozemok, na ktorom pestujem bol pôvodne jedna veľká „zatrávnená plocha“. V skutočnosti nebola zatrávnená, ale predchádzajúci majitelia kosili pravidelne burinu, až s z celej plochy vytvorila nádherná lúka. Rastú tu púpavy, sedmokrásky, skorocel kopijovitý, fialka trojfarebná a mnohé ďalšie užitočné bylinky. A napríklad aj pýr. Keď celú plochu pokosíme, vyzerá ako trávnik.
A tu je môj prvý záhon.
Moje ambície boli pestovať na ploche užitočné rastlinky, ale tiež okrasné kvety, tulipány, letničky, či trvalky. Začala som tvoriť záhony. Ako? Ja vravím, že bezprácne, málo práce a veľa osohu.
Každoročne na jar tam, kde plánujem mať záhon, rozprestriem slamu vo vrstve asi 10 cm. Na túto slamu poukladám zemiaky, vo vzdialenosti asi 30 cm od seba a prikryjem asi 0,5 m vrstvou slamy. A do jesene nerobím so záhonom vôbec nič. Na jeseň, koncom septembra, začiatkom októbra slamu odhrniem, a pozbieram zemiaky.
Pod slamou zostane krásny záhon vyčistený od buriny. Pravdou je, že ak je plocha veľmi zapýrená, tento postup je nutné zopakovať 2 roky po sebe. Po dvoch rokoch nezostane po pýri ani stopa.
Moja plocha bola zapýrená iba čiastočne, a po odkrytí slamy a pozberaní zemiakov zostávajúce korienky pýru išli veľmi ľahko odstrániť. Hneď som zasadila, tak ako vidíte na obrázku, miniruže a liečivé bylinky, medovku lekársku. Na jar dosadím ďalšie rastlinky.